Konwencja MLI a podatki Polaków w UK

Konwencja MLI a podatki Polaków w UK

Czym jest Konwencja MLI

W sieci można znaleźć dosyć dużo informacji na temat konwencji MLI i jej wpływu na sytuację, w jakiej znajdują się Polacy pracujący za granicą kraju, niemniej wiele tekstów – szczególnie te, które pojawiają się na oficjalnych stronach rządowych – jest trudna do zrozumienia. Niestety, tego typu sytuację można nazwać już klasykiem. Nie dość, że polski system podatkowy jest już wystarczająco skomplikowany, to przy każdej kolejnej modyfikacji to podatnik musi stawać na głowie, aby zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi.

Z konwencją MLI jest podobnie. Jej głównym założeniem jest ograniczenie nieuczciwych praktyk związanych z tak zwaną „optymalizacją podatkową”. Mówiąc prościej, MLI miało uregulować głównie kwestie związane z tym, że duże firmy szukają luk umożliwiających im płacenie podatków w krajach, które oferują im korzystniejsze warunki. Firmy takie, mimo funkcjonowania na terenie danego kraju, rejestrowały się i odprowadzały podatki gdzieś indziej, a następnie powoływały się na prawo do uniknięcia podwójnego opodatkowania i unikały płacenia podatków np. w Polsce. Dużo krajów na tym traciło, pojawiło się MLI i mamy do czynienia z tym, co w przypadku tego typu regulacji dzieje się często – zamiast dosięgnąć największych graczy, to utrudniamy życie również normalnym, uczciwie pracującym osobom. Dlaczego?

Okazuje się bowiem, że niektóre osoby pracujące na terenie Wielkiej Brytanii zgodnie z ustaleniami konwencji MLI będą zmuszone do tego, aby ze swoich dochodów rozliczyć się również w Polsce. Kluczowym pojęciem decydującym o tym, czy będziecie należeć do tego grona osób jest tak zwany „ośrodek interesów życiowych”.

MLI a podatki w UK

Konwencja MLI: Czy muszę płacić podatek w Polsce?

MLI a podatek w Polsce

Konwencja MLI: Czy wystarczy rozliczenie podatków w UK?

Ośrodek interesów życiowych a konwencja MLI

Do tej pory jeśli podatnik pracował za granicą i w danym roku podatkowym nie uzyskał żadnych dochodów, to miał on obowiązek rozliczyć się tylko z zagranicznym urzędem skarbowym. Z naszej perspektywy było to dosyć logiczne rozwiązanie. Od stycznia 2019 roku sytuacja ulega zmianie. Wytłumaczmy to na przykładzie. Załóżmy, że Pan Adam pracuje cały rok w Wielkiej Brytanii, ale jego rodzina znajduje się w Polsce. Pan Adam przesyła część swoich zarobków swojej żonie oraz dzieciom. Przez cały rok nie zarobił on nawet złotówki w Polsce, wszystkie zdobyte przez niego pieniądze zarobił uczciwie w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że w takim przypadku Pan Adam będzie zobowiązany do rozliczenia się z podatków zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce, ponieważ w kraju ojczystym wciąż znajduje się jego „ośrodek interesów życiowych”, czyli rodzina. Przez rodzinę rozumiemy w tym przypadku małżonkę/męża oraz dzieci. Jeśli małżeństwo jest bezdzietne, a jedna ze stron zarabia w Wielkiej Brytanii reguły pozostają niezmienne. Podobnie w przypadku, jeśli małżonkowie znajdują się w separacji. We wszystkich z wymienionych przypadków uznaje się, że tzw. „rezydencja podatkowa” podatnika znajduje się w Polsce i jest on zobowiązany do rozliczenia się z podatków również na terenie kraju.

Należy pamiętać, że pojęcie „ośrodka interesów życiowych” podatnika nie jest jasno określone przez ustawę podatkową, więc w dużej mierze rozstrzygnięcie o tym, gdzie ono się znajduje zależy od interpretacji urzędnika. Miejsce pobytu najbliższej rodziny jest z reguły głównym aspektem, na który zwraca się uwagę. Urzędnicy mogą również próbować zweryfikować, gdzie położony jest majątek podatnika, gdzie prowadzi on swoją działalność gospodarczą, polityczną, czy kulturalną lub skąd zarządza swoim majątkiem. Ważnym kryterium może być również czas pobytu na terenie Polski w danym roku. Jeśli przekracza on 183 dni, to z automatu jesteśmy zobligowani do rozliczenia się z polskim fiskusem.

odszkodowanie wypadek drogowy uk

WYPADEK DROGOWY? NALEŻY CI SIĘ ODSZKODOWANIE

odszkodowanie wypadek w miejscu publicznym UK

WYPADEK W MIEJSCU PUBLICZNYM? NALEŻY CI SIĘ ODSZKODOWANIE

MLI i podatki w praktyce

Z polskim fiskusem nie musimy rozliczać się jeśli:

  • 1. Nasz „ośrodek interesów życiowych” znajduje się poza Polską i nie podjęliśmy w trakcie roku podatkowego żadnej pracy na terenie kraju. Zobrazujmy to przykładem. Pan Adam posiada żonę oraz dwójkę dzieci. Zarówno żona, jak i dziecko mieszkają z nim w Wielkiej Brytanii. Rodzina spędza tam przeważającą część roku. Do Polski wracają jedynie na najważniejsze święta. Pan Adam i jego żona pracują na terenie Wielkiej Brytanii. W takim przypadku, nawet gdy członkowie rodziny będą zameldowaniu na terenie Polski (np. w domu rodziców) nie podlegają oni konieczności rozliczenia podatków w Polsce. Ich „ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Wielkiej Brytanii, więc nie muszą oni rozliczać się z brytyjskiego dochodu w Polsce. Na tej samej zasadzie rozliczać nie musi się osoba samotna, która nie założyła rodziny przed opuszczeniem kraju, nie pracowała w ciągu roku na terenie Polski i pracuje na terenie Wielkiej Brytanii.

Musimy rozliczać się w Polsce gdy:

  • 1. Nasz „ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Polsce. Jeśli np. Pan Adam pracuje cały rok w Wielkiej Brytanii, ale jego żona i dzieci znajdują się w Polsce, to Pan Adam jest zobligowany do tego, aby rozliczyć się zarówno z brytyjskim, jak i polskim fiskusem. Na tę sytuację nie ma wpływu fakt, że Pan Adam nie zarabiał w danym roku podatkowym na terenie Polski. Ze względu na jego „ośrodek interesów życiowych” jest on postrzegany przez polskiego fiskusa jako „polski rezydent finansowy” i musi on rozliczyć się również w Polsce. Nie znaczy to jednak, że poniesie on dodatkowe koszty związane z pracą za granicą. Jest on po prostu zobligowany do tego, aby złożyć deklarację podatkową (nawet jeśli jego dochód na terenie Polski będzie wynosił 0 zł). Brak złożenia takiej deklaracji może podlegać karze, która na rok 2018 stanowi od 1/10 do 20x wysokości minimalnego wynagrodzenia, a więc zamyka się w przedziale od 210 zł do 42 000 zł.
  • 2. Posiadamy w Polsce mieszkanie, z którego czerpiemy zysk z tytułu najmu (wymajmujemy je komuś w celach zarobkowych), ale nasz „ośrodek interesów życiowych” znajduje się poza Polską. W takiej sytuacji w Polsce rozliczamy jedynie przychody uzyskane z tytułu najmu, a w Wielkiej Brytanii dochody, jakie uzyskaliśmy z tytułu pracy na obszarze Wysp.
  • 3. W trakcie roku pracowaliśmy nie tylko na terenie Wielkiej Brytanii, ale również na terenie Polski (nawet jeśli obecnie nasz „ośrodek interesów życiowych” znajduje się poza Polską). W takim przypadku należy rozliczyć się na terenie obu krajów i zapłacić podatek na terenie obu krajów stosując się do zasad, jakie regulują stosunki podatkowe między dwoma państwami (umowa o stosowaniu metody wyłączenia z progresją).

* Zaznaczamy, że powyższy artykuł to nasza interpretacja przepisów. Jeśli uznają państwo, że któraś z przedstawionych informacji nie zgadza się z prawdą, to prosimy o kontakt i uzasadnienie. Zależy nam na tym, aby informacje pojawiające się na portalu były pomocne dla wszystkich Polaków w UK, dlatego wspólnie dbajmy o ich jakość. Pozdrawiamy, zespół FCS Accident!

KONTAKT Z FCS ACCIDENT

    72A George Street
    Corby NN17 1QE
    01536 666 666

    117A Midland Road
    Bedford MK40 1DA
    01536 666 666