10 kroków do wysokiego odszkodowania po wypadku w Anglii
10 kroków do wysokiego odszkodowania po wypadku w Anglii
WYPADEK W UK
Wielu Polaków zdecydowało się na emigrację i pracę na terenie Anglii. Osoby, które przebywają na terenie wysp dłużej zazwyczaj doskonale znają swoje prawa. Rodacy, który dopiero rozpoczynają swoje życie za granicą często nie wiedzą jednak, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych i stresujących, a jedną z takich sytuacji z pewnością jest wypadek. Musisz pamiętać, że każdej osobie, która nie ze swojej winy ulega wypadkowi w Anglii należy się odszkodowanie powypadkowe. Najczęściej o odszkodowanie starają się osoby, które ucierpiały w wyniku:
- Wypadku drogowego (tzw. RTA – Road Traffic Accident) – O odszkodowanie może starać się zarówno kierowca pojazdu, który uczestniczył w wypadku, jak i pasażer pojazdu. Pasażer może starać się o odszkodowanie nawet wtedy, gdy to kierowca samochodu, którym się poruszał jest sprawcą wypadku.
- Wypadku w pracy – Każdy legalnie zatrudniony pracownik, który ulegnie wypadkowi w trakcie pracy może ubiegać się o odszkodowanie. Warunkiem przyznania odszkodowania jest przestrzeganie zasad panujących w miejscu pracy. Znaczy to tyle, że o odszkodowanie za wypadek w pracy na terenie Anglii mogą starać się osoby, które ucierpiały w wyniku błędów lub zaniedbań ze strony pracodawcy. Do takich zaniedbań należą na przykład brak odpowiedniego przygotowania miejsca pracy, brak odzieży ochronnej dla pracownika lub zły stan sprzętu/maszyn, które używane są do pracy. O odszkodowanie mogą starać się również osoby, które w wyniku pracy nabawiły się choroby zawodowej – na przykład zwyrodnieniowych zmian kręgosłupa lub chorób wywołanych kontaktem z niebezpiecznymi substancjami.
- Wypadku w miejscu publicznym – Na terenie brytyjskich miast w zasadzie nie ma terenu, który nie należy do nikogo. Właścicielami przestrzeni są osoby prywatne lub państwo, a każdy właściciel przestrzeni publicznej, czyli takiej, która jest udostępniona do użytku przez wiele osób, musi dbać o to, aby była ona dla tych osób możliwie bezpieczna. Właśnie dlatego można starać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym, jeśli w wyniku zaniedbania właściciela przestrzeni ulegniemy wypadkowi. Do tego typu wypadków zaliczają się na przykład złamania i skręcenia po poślizgnięciach na oblodzonych chodnikach lub dziurach na parkingach, czy chodnikach, czy też uszkodzenia samochodów w wyniku wpadnięcia w dziurę w jezdni. Wypadkami w miejscu publicznym są również wypadki w lokalach usługowych, restauracjach i centrach handlowych.
10 kroków do najwyższego odszkodowania UK
- Zapisz wszystkie ważne informacje – Zapisz wszystkie dolegliwości, jakie odczuwasz po wypadku, aby ich nie zapomnieć. Zrób zdjęcia uszkodzonych aut (jeśli był to wypadek drogowy), zdjęcia otoczenia, sprawcy, a jeśli to możliwe zapisz również dane świadków wypadku. Jeśli był to wypadek w miejscu publicznym koniecznie sfotografuj lub nagraj film z miejsca, w którym doszło do wypadku. Musisz pamiętać, że jeśli uległeś wypadkowi np. w wyniku potknięcia się na zniszczonym chodniku, to następnego dnia ten chodnik może już zostać naprawiony. Bez zdjęć jego uszkodzenia będzie bardzo ciężko o uzyskanie odszkodowania.
- Pójdź jak najszybciej do lekarza GP – Udaj się do lekarza GP zaraz po wypadku. Zjawiaj się u niego regularnie, żeby w rekordach medycznych zostały odnotowane wszystkie informacje dotyczące Twoich dolegliwości. Idź do fizjoterapeuty, aby dodatkowo potwierdzić urazy powypadkowe.
- Pilnuj kosztów transportu – Jeśli będziesz używać auta zastępczego pamiętaj o dokumentacji dotyczącej kosztów wynajmu samochodu. Jeśli zdecydujesz się na podróżowanie komunikacją miejską zachowaj bilety, aby móc ubiegać się o zwrot kosztów.
- Kopiuj paragony i recepty – Wykonuj kopie lub, jeśli to możliwe, zachowaj oryginały wszystkich paragonów oraz recept, które są związane ze sprawą. Dzięki temu będzie istniała możliwość odzyskania pieniędzy wydanych na leki i inne produkty medyczne.
- Spisz informacje o wypadku i leczeniu – Przypomnij sobie i spisz wszystkie szczegóły dotyczące wypadku oraz leczenia dolegliwości, które się po nim pojawiły. Dzięki temu podczas spotkania z komisją lekarską przekażesz wszystkie informacje, które mogą wpłynąć na wysokość Twojego odszkodowania.
- Wskaż, jak wypadek utrudnił Ci życie – W trakcie rozmowy z komisją lekarską wykaż, w jaki sposób wypadek wpłynął na Twoje życie. Opowiedz o wszelkich utrudnieniach związanych zarówno z uszkodzeniem auta, jak i uszczerbkiem na zdrowiu oraz leczeniem.
- Mów o wszystkim swojemu GP – Pamiętaj, żeby zgłaszać wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia swojemu GP. Odwiedź go również po odbyciu rozmowy z komisją lekarską. Konsultuj z nim każdy etap swojego leczenia.
- Podaj prawnikowi silne argumenty – Podczas rozmowy z prawnikiem przedstaw mu silne argumenty, które przekonają go do tego, żeby wycenić urazy odniesione podczas wypadku jak najwyżej. Przekaż mu jak najwięcej informacji o urazach, pokaż zdjęcia blizn, czy też dokumentację lekarską.
- Mów prawnikowi tylko prawdę – Pamiętaj o tym, że w trakcie kontaktu z prawnikiem należy być uczciwym. Przedstaw szkody poniesione w trakcie wypadku w taki sposób, aby podkreślić ich wpływ na Twoje życie, ale nie usiłuj oszukiwać. Nie ukrywaj poprzednich wypadków, bądź szczery.
- Zaufaj FCS Accident i naszym prawnikom – Zaufaj nam i pozwól działać nam w swoim imieniu 🙂 Nasz zespół dołoży wszelkich starań, aby Twoja sprawa przebiegła bez żadnych problemów, a Twoje odszkodowanie było jak najwyższe.
KONTAKT Z FCS ACCIDENT
72A George Street
Corby NN17 1QE
01536 666 666
117A Midland Road
Bedford MK40 1DA
01536 666 666