Jak wygląda otworzenie sprawy o odszkodowanie?

Wiele osób nie decyduje się na rozpoczęcie sprawy o odszkodowanie ze względu na błędne przekonanie, wedle którego jest to proces skomplikowany i czasochłonny. W rzeczywistości sprawa ma się zupełnie inaczej. Niezależnie od tego, czy jest to wypadek drogowy, wypadek w pracy, czy wypadek w miejscu publicznym zgłoszenie i rozpoczęcie sprawy jest czynnością prostą i intuicyjną. Nasz artykuł ma na celu przedstawienie państwu, jak takie zgłoszenie wygląda w rzeczywistości.

Powiadomienie nas o wypadku

Podstawą rozpoczęcia sprawy jest oczywiście powiadomienie nas o wypadku. Mogą to państwo zrobić na kilka sposobów. Każdy z nich jest równie dobry

Możliwe formy kontaktu

 • Telefon pod numer 01536 666 666
 • Nasza infolinia działa od 9:00 do 17:00 czasu brytyjskiego, od poniedziałku do piątku. Po tej godzinie przekierowujemy numer biura na telefon osoby dyżurującej. Oznacza to, że jeśli mają państwo jakąś pilną sprawę, np. właśnie mieli wypadek i potrzebują pomocy, to osoba dyżurująca będzie na posterunku. Jeśli po godzinie 17:00 nie uda się państwu dodzwonić od razu, prosimy o kilka prób. Zdarza się, że osoba dyżurująca jest po prostu oddalona od telefonu i nie zdąrzy odebrać połączenia.

 • Wysłanie wiadomości na Facebooku
 • Po przejściu na naszą stronę na Facebooku mogą użyć państwo przycisku „wyślij wiadomość” i opisać nam państwa sytuację za pomocą Messengera. Umiejscowienie przycisku przedstawiamy na zdjęciu poniżej:

  Odszkodowania FCS Accident Facebook

 • Wypełnienie formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej
 • Formularze kontaktowe znajdują się u nas zawsze na dole strony. Wystarczy, że podadzą nam państwo imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer kontaktowy i zaznaczą, że zgadzają się państwo z polityką prywatności strony, a następnie klikną przycisk „WYŚLIJ”. Wypełniony formularz powędruje do naszej skrzynki odbiorczej, a nasz konsultant zadzwoni na wskazany przez państwa numer, aby poznać szczegóły sprawy. Dane wysyłane przez państwa za pomocą formularza są przez nas używane jedynie do kontaktu. Nie używamy ich w celach marketingowych

 • Skontaktowanie się z nami za pomocą czatu na naszej stronie internetowej
 • Ikona czatu znajduje się w prawym dolnym rogu strony. Po jej kliknięciu otworzy się państwu okno czatu, za pomocą którego będą mogli porozmawiać państwo z naszym konsultantem. Jeśli żaden z nich nie będzie aktywny na państwa pytanie odpowie chatbot, czyli robot, który poprosi państwa o pozostawienie danych kontaktowych. Jeśli spełnią państwo jego prośbę, to nasz konsultant odezwie sie do państwa, gdy będzie dostępny

 • Osobiste odwiedzenie naszego biura w Corby lub Bedford
 • Biuro w Corby czynne jest od godziny 9:00 do godziny 17:00, od poniedziałku do piątku. Biuro w Bedford od godziny 9:00 do godziny 16:00, od poniedziałku do piątku. Aby uniknąć sytuacji, że przyjadą państwo na spotkanie, a biuro będzie akurat zamknięte sugerujemy zadzwonić pod numer 01536 666 666 i potwierdzić, że na miejscu ktoś będzie na państwa czekał (dotyczy to głównie biura w Bedford).

Otworzenie sprawy

Po skontaktowaniu się z naszymi konsultantami mamy trzy możliwe scenariusze:

 • Państwa sprawa jest na tyle oczywista, że konsultant decyduje od razu o możliwości jej rozpoczęcia
 • Konsultant kontaktuje się z prawnikiem, aby ten zapoznał się z państwa sytuacją i zadecydował o rozpoczęciu lub odrzuceniu sprawy
 • Sprawa zostaje odrzucona ze względu na jej typ lub inne okoliczności jej towarzyszące

Najczęściej do rozpoczęcia sprawy wystarczy kontakt z naszym konsultantem, ponieważ nasi pracownicy to doświadczeni specjaliści, którzy doskonale znają specyfikę brytyjskiego systemu odszkodowań i są w stanie stwierdzić, czy państwa przypadek kwalifikuje się do uzyskania odszkodowania. Muszą państwo pamiętać o tym, że niezależnie od tego, czy o przyjęciu państwa sprawy zadecyduje konsultant, prawnik, czy też sprawa zostanie odrzucona nie ponoszą państwo absolutnie żadnych kosztów. Porada prawna dotycząca odszkodowania jest u nas całkowicie bezpłatna.

Czego potrzebujemy na początek?

Po przyjęciu państwa sprawy umawiamy się na telefon, w trakcie którego spisujemy państwa dane i opis wypadku. Prosimy również o dostarczenie kopii dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia sprawy, np. skanu prawa jazdy, jeśli starają się państwo o odszkodowanie za wypadek drogowy. Nie wymagamy od państwa dostarczenia podpisanych dokumentów osobiście. Wystarczą nam skany wysłane na adres e-mail wskazany przez naszego konsultanta. Wszystkie państwa pliki i dane są oczywiście zabezpieczone i używane jedynie do obsługi państwa sprawy, mogą zatem czuć się państwo bezpiecznie.

Prosimy również, o ile to możliwe, o dosłanie zdjęć z miejsca wypadków i wyjaśnień dotyczących tego, jak do wypadku doszło. Nie wymagamy oczywiście skomplikowanych schematów i specjalistycznych zdjęć. Poniżej przedstawiamy przykładowe materiały przysłane przez naszych klientów w celu wytłumaczenia nam, jak doszło do wypadku i jakie były jego skutki:

Wypadek drogowy w Anglii - schemat wypadku do odszkodowania
Odszkodowanie po wypadku drogowym w UK - uszkodzony samochód
Odszkodowanie po wypadku w Anglii - uszkodzone auto

W trakcie zbierania danych dopytujemy również, jakich usług oczekują państwo z naszej strony. Jeśli potrzebują państwo na przykład fizjoterapii lub auta zastępczego na czas naprawy samochodu uszkodzonego w wyapdku zaznaczamy to w naszym systemie i załatwiamy za państwa wszystkie formalności.

Po zebraniu wszystkich niezbędnych danych i przesłaniu przez państwa podpisanych dokumentów nasi prawnicy zaczynają działać. To oni zajmują się wszystkimi prawnymi aspektami związanymi z prowadzeniem państwa postępowania. O postępach sprawy są państwo informowani na bieżąco przez naszych konsultantów. Jeśli mają państwo jakieś pytania dotyczące sprawy, potrzebują tłumaczenia jakiegoś dokumentu lub jakiegoś prawnego aspektu sprawy, to mogą państwo zawsze zadzwonić na naszą infolinię 01536 666 666 i poprosić o pomoc.

Dalszy przebieg sprawy

W 90% przypadków państwa obecność niezbędna jest jedynie podczas komisji lekarskiej, w trakcie której zespół lekarzy orzeka o państwa stanie zdrowia po wypadku. Wytyczne komisji lekarskiej stanowią główną podstawę do wypłacenia państwu odszkodowania zdrowotnego, będącego jedną z części składowych całego odszkodowania powypadkowego. Wszelkie inne kwestie związane ze sprawą załatwiamy zazwyczaj za pośrednictwem maili (skany, podpisy elektroniczne itp.) i rozmów/konferencji telefonicznych. Jeśli nie czują się państwo pewnie, to w trakcie kontaktów z anglojęzycznymi prawnikami będzie uczestniczył polskojęzyczny tłumacz.

Ile to wszystko kosztuje

Firma FCS Accident działa na zasadzie NO WIN NO FEE. To znaczy, że nie pobieramy od państwa żadnych opłat, jeśli nie uda nam się wywalczyć dla państwa odszkodowania. Wszelkie koszta związane z prowadzeniem sprawy, działaniem prawników, organizacją fizjoterpaii, samochodu zastępczego itp. ponosimy za państwa. Prowizja pobierana jest dopiero po wygraniu państwa sprawy i wynosi ona 25% odszkodowania zdrowotnego wywalczonego dla państwa przez naszych prawników. Wszelkie inne części składowe odszkodowania trafiają do państwa w 100%. Dla jasności, przedstawiamy poniżej przykładowe wyliczenie wysokości odszkodowania i naszej prowizji dla odszkodowania za wypadek drogowy:

Odszkodowanie zdrowotne (ustalone na podstawie ekspertyzy komisji lekarskiej): £5000
Odszkodowanie za samochód uszkodzony w trakcie wypadku: £3000
Odszkodowanie za laptop, który znajdował się w samochodzie i został zniszczony w trakcie wypadku: £500
Zwrot pieniędzy za brak możliwości pracy po wypadku (czas rehabilitacji): £4000
Zwrot kosztów za leki, dojazdy do lekarzy i opiekę medyczną: £1500

Prowizja FCS Accident:
£5000 (odszkodowanie zdrowotne) x 25% = £1250

Odszkodowanie dla klienta FCS Accident:
£3750 (odszkodowanie zdrowotne minus prowizja 25%) + £3000 + £500 + £4000 + £1500 = £10 050

Kontakt z FCS Accident