Szkody specjalne (ekonomiczne) a odszkodowanie
Szkody specjalne (ekonomiczne) a odszkodowanie
W poprzednim artykule pisaliśmy dla państwa o szkodach ogólnych, zwanych również nieekonomicznymi. Obejmowały one wszelkiego rodzaju szkody powstałe w wyniku wypadku, które zdecydowanie pogarszają komfort życia ofiary i są podstawą do wypłaty odszkodowania, ale ciężko jednoznacznie ocenić kwotę rekompensaty, jaka powinna zostać za nie wypłacona. Dzisiaj skupimy się na drugim typie szkód powypadkowych – szkodach specjalnych, znanych również pod nazwą szkód ekonomicznych.
Do tej grupy zaliczamy wszystkie szkody, w przypadku których jesteśmy w stanie oszacować dokładną lub przybliżoną wartość odszkodowania, jakie powinno zostać wypłacone, aby zadośćuczynić osobie uczestniczącej w wypadku. Do najpopularniejszych szkód ekonomicznych należą:
- Uszkodzenie mienia – Szczególnie często występuje w przypadku wypadków drogowych. W wyniku kolizji uszkodzony zostaje oczywiście samochód. Wysokość strat ocenia oczywiście rzeczoznawca, który na bazie doświadczenia, cen rynkowych aut i cen rynkowych części jest w stanie dosyć dokładnie wycenić, ile pieniędzy powinna dostać osoba starająca się o odszkodowanie, aby być w stanie naprawić uszkodzone auto lub – jeśli po wypadku nadaje się ono do kasacji – kupić samochód o zbliżonym standardzie. Należy pamiętać, że można starać się o odszkodowanie za uszkodzenie dowolnego mienia, które przedstawia jakąś wartość i uległo uszkodzeniu w wyniku wypadku. Dla przykładu, jeśli w samochodzie znajdował się laptop, który został zniszczony w wyniku uderzenia można starać się o odzyskanie pieniędzy za zniszczony komputer. Jeśli w wyniku wypadku w miejscu publicznym, np. poślizgnięcia na mokrej i nieoznaczonej nawierzchni w sklepie stłukliśmy nasz smartfon lub zegarek również możemy starać się o zwrot kosztów.
- Koszty leczenia i rehabilitacji – Po rozpoczęciu procesu o odszkodowawczego powinniśmy zbierać wszystkie paragony związane z naszym procesem leczenia oraz rehabilitacji. Osobie starającej się o odszkodowanie należy się zwrot kosztów wizyt lekarskich, wizyt u fizjoterapeuty, wizyt u psychologa (jeśli po wypadku cierpi na dolegliwości natury psychicznej) oraz zwrot kosztów leków i wszelkiego rodzaju artykułów medycznych niezbędnych w trakcie leczenia.
- Koszty opieki – Jeśli osoba jest poszkodowana w wyniku wypadku na tyle poważnie, że potrzebuje opieki osób trzecich, to należy się jej zwrot kosztów poniesionych na tę opiekę. Tyczy się to zarówno przypadków, w których osobą poszkodowaną opiekuje się np. profesjonalna pielęgniarka, jak i tych, kiedy robi to członek rodziny, który w wyniku opieki nad osobą poszkodowaną zaniedbuje własne obowiązki zawodowe.
- Utrata źródła dochodu – Jeśli po wypadku osoba starająca się o odszkodowanie nie może pracować, to należy jej się zwrot strat finansowych związanych z jej nieobecnością w pracy. Zwrot wylicza się na podstawie ilości dni roboczych, które osoba musiała opuścić w wyniku wypadku oraz jej średniej stawki godzinowej (bez nadgodzin, godzin specjalnych itp.). Dzięki temu unika się obniżenia poziomu życia poszkodowanego w wyniku utraty stałego źródła dochodów.
- Koszty przejazdów – Osobie starającej się o odszkodowanie należy się zwrot kosztów poniesionych na przejazdy/dojazdy do szpitali i fizjoterapeutów. Pieniądze wypłacane są na podstawie zgromadzonych przez poszkodowanego biletów i paragonów.
- Koszty auta zastępczego – Jeśli w trakcie wypadku drogowego auto poszkodowanego zostało uszkodzone na tyle poważnie, że bez naprawy nie jest w stanie wrócić do ruchu drogowego, wówczas ma on prawo do tego, aby na koszt sprawcy wypadku poruszać się autem zastępczym do czasu naprawy własnego samochodu. Należy jednak pamiętać, że taki przywilej przysługuje wtedy, gdy w momencie wypadku osoba poszkodowana nie ma zabezpieczonej na swoim koncie kwoty, która pozwoli mu na kupno sprawnego auta o podobnym standardzie do tego, które zostało uszkodzone w wyniku wypadku. Przez „kwotę zabezpieczoną” rozumie się oczywiście kwotę tzw. „luźnych pieniędzy”, które mogą zostać wydane bez obawy, że w wyniku ich zniknięcia poszkodowanemu nie starczy pieniędzy na opłacenie rachunków, czy też utrzymanie siebie oraz rodziny.
Pomagamy po wszystkich typach wypadków
Jeśli padli państwo ofiarą jakiegokolwiek wypadku na terenie Szkocji lub Anglii i chcą państwo starać się o odszkodowanie, to zachęcamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na dole strony lub telefonu pod numer 01536 666 666 (nasza polskojęzyczna infolinia). Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw o odszkodowania na rynku brytyjskim i działamy oczywiście na zasadzie NO WIN NO FEE – nie ponoszą państwo żadnych kosztów, jeśli nie uda się nam wygrać państwa sprawy. Nasi prawnicy (działamy bez pośredników) to specjaliści w dziedzinie odszkodowań na rynku angielskim oraz szkockim. Odzyskamy dla państwa pieniądze zarówno za szkody ekonomiczne opisane w tym artykule, jak i nieekonomiczne, o których mogą przeczytać państwo w – tym tekście. Zapewniamy organizację komisji lekarskich, fizjoterapię, usługi tłumacza i auta zastępcze na koszt sprawcy wypadku. Porada prawna dotycząca odszkodowania za wypadek lub błąd medyczny jest ze strony naszych konsultantów bezpłatna niezależnie od tego, czy ostatecznie podejmiemy współpracę. To samo tyczy się weryfikacji państwa sprawy przez naszego prawnika.