Wypadki w kuchni a odszkodowanie

Wypadki w kuchni a odszkodowanie

Wiele Polek i Polaków, którzy zdecydowali się na emigrację do Szkocji znalazło zatrudnienie w sektorze gastronomicznym. Pozornie może wydawać się, że kuchnia lub sala restauracyjna jest o wiele bezpieczniejszym środowiskiem pracy, niż chociażby pełna ciężkiego sprzętu fabryka lub budowa. Rzeczywistość może jednak zaskakiwać. W trakcie godzin szczytu kuchnia może zmienić się w miejsce podwyższonego ryzyka, w którym nie trudno o drobne, ale i poważniejsze wypadki. Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że duża ich część wynika z winy pracodawcy, który bądź to ignoruje pewne uchybienia w działaniu kuchennego sprzętu lub kondycji samego pomieszczenia, bądź też wymaga od pracownika podjęcia się zadań, do których nie został on przeszkolony. Takie przypadki spełniają oczywiście wszelkie przesłanki do tego, aby poszkodowany pracownik mógł otrzymać odszkodowanie.

Częste wypadki w kuchni

W trakcie kontaktów z polskimi klientami pracującymi w Szkocji lub Anglii spotkaliśmy się z wieloma wypadkami mającymi miejsce podczas pracy w kuchni. Z naszego doświadczenia wiemy, że do najczęstszych typów wypadków należą:

  • Różnego rodzaju poślizgnięcia i potknięcia

  • Skaleczenia, otarcia i rany kłute

  • Oparzenia termiczne i chemiczne

Pracownikom często wydaje się, że część wypadków jest winą ich nieuwagi. Okazuje się jednak, że duża część wypadków w kuchni ma miejsce z winy pracodawcy. Poślizgnięcia oraz potknięcia często prowadzą do złamań oraz bolesnych skręceń i obić. Pracownicy kuchenni i kelnerzy często potykają się o plamy wody, oleju lub innych płynów charakterystycznych dla kuchni. Do potknięć dochodzi również w wyniku zaniedbań właścicieli lokalu, którzy np. nie decydują się na naprawę uszkodzonych płytek lub innych elementów posadzki. Zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy leży w obowiązku pracodawcy. Wszelkie tego typu uchybienia prowadzące do wypadku mogą być zatem podstawą do uzyskania odszkodowania przez pracownika.

odszkodowanie wypadek drogowy uk

KOLIZJA W SZKOCJI? STARAJ SIĘ O ODSZKODOWANIE

odszkodowanie wypadek w miejscu publicznym UK

WYPADEK W PRACY W SZKOCJI? STARAJ SIĘ O ODSZKODOWANIE

Odszkodowanie za poparzenie

Nie tak dawno zajmowaliśmy się sprawą pracowniczki restauracji z Aberdeen, która dotkliwie poparzyła się w trakcie używania frytownicy gastronomicznej. Sytuacja miała miejsce w godzinach szczytu. W restauracji znajdowała się duża grupa gości, a na kuchni brakowało personelu. Mimo tego, że nasza klientka nie odbyła przeszkolenia z używania frytownicy szef zadecydował, że to właśnie ona zajmie się jej obsługą. Stwierdził, że skoro miała doświadczenie z domową frytownicą, to poradzi sobie również z przemysłową wersją urządzenia. Niestety okazało się, że nasza klientka w trakcie uzupełniania pojemników na olej przekroczyła stan maksymalny (oznaczenie wytarło się podczas używania urządzenia), a na domiar złego na czas smażenia nie zabezpieczyła pokrywy. Podczas umieszczania kosza we frytownicy olej wydostał się z pojemnika i poparzył przedramię oraz dłoń naszej klientki. Mimo tego, że to ona popełniła błąd w czasie obsługi urządzenia, to sam wypadek był winą jej pracodawcy, który nakazał jej obsługę urządzenia bez przeszkolenia. Nasza klientka wywalczyła odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu oraz zwrot pieniędzy za leczenie, rehabilitację oraz niezdolność do pracy w czasie leczenia.

Kiedy starać się o odszkodowanie?

Jeśli w trakcie pracy w kuchni lub na sali (w roli kelnera/kelnerki) ulegli państwo wypadkowi, który został spowodowany uchybieniem ze strony pracodawcy, to zarówno na terenie Szkocji, jak i Anglii mają państwo prawo do odszkodowania. Najczęstsze uchybienia ze strony pracodawców z sektora gastronomicznego to brak odpowiedniego zabezpieczenia lub przygotowania miejsca pracy, brak napraw lub prowizoryczna naprawa sprzętów kuchennych i zmuszanie pracowników do obsługi urządzeń kuchennych bez wcześniejszego przeszkolenia.

Jeśli padli państwo ofiarą wypadku w branży gastronomicznej na terenie Szkocji lub Anglii zachęcamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy znajdujący się poniżej lub telefonicznie pod numerem 01536 666 666. Nasi specjaliści zapoznają się z państwa sprawą, darmowo skonsultują ją z prawnikami i dadzą jasną odpowiedź dotyczącą tego, czy mają państwo szansę na odszkodowanie.

KONTAKT Z FCS ACCIDENT